Povinnost prodávajícího mít projektovou dokumentaci k prodávané nemovitosti (stavbě) a tuto předat kupujícímu
Vlastník stavby má povinnost po celou dobu vlastnictví uchovávat projektovou dokumentaci. Tato povinnost vyplývá ze zákona č. 283/2021 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), konkrétně z § 167 písm. c), kde je uvedeno, že vlastník musí uchovávat stavební deník nebo jednoduchý záznam o stavbě po dobu 10 let ode dne právní moci kolaudačního rozhodnutí, a dále v písm. d), že musí uchovávat po celou dobu trvání stavby ověřenou projektovou dokumentaci, dokumentaci pro provádění stavby, dokumentaci skutečného provedení stavby (včetně geodetické části) nebo pasport stavby, a další důležité doklady týkající se stavby. Dokumentace může být uchovávána i v elektronické podobě.
Povinnost prodávajícího předat tuto dokumentaci kupujícímu vyplývá ze zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. V § 1914 odst. 1 je uvedeno, že „kdo plní za úplatu jinému, je zavázán plnit bez vad“, a v § 2087, že „prodávající kupujícímu odevzdá věc, jakož i doklady, které se k věci vztahují“. V § 2099 se dále uvádí, že „za vadu se považují i vady v dokladech nutných pro užívání věci“.
Porušením těchto povinností se vlastník stavby podle § 302 odst. 3 zákona č. 283/2021 Sb. dopouští přestupku. Sankce za nesplnění této povinnosti může dosáhnout až 400 000 Kč (§ 302 odst. 7 písm. a). Dle § 245 odst. 3 je stavební úřad povinen nařídit vlastníkovi pořízení pasportu stavby.
Pokud projektovou dokumentaci ke stavbě nemáte (např. se ztratila, nebyla nikdy vyhotovena nebo ji nemůžete dohledat), doporučuje se obrátit na příslušný stavební úřad, případně na projektanta, stavební firmu nebo stavební dozor. Poslední možností je nechat vyhotovit novou dokumentaci formou pasportizace.
V případě nejasností doporučujeme konzultaci s realitním makléřem, který vás při prodeji nemovitosti zastupuje.
V Táboře, 1. 1. 2025
Kamil Žárský